Hrvatsku predstavljala Općina Breznički Hum
Pokraj mađarskog gradića Ohordieu Secuiescua u srcu rumunjske Transilvanije smjestilo se selo Kanyad. Regija je poznata po tome što ju oduvijek naseljavaju Mađari kojih u Rumunjskoj živi oko milijun i dvjesto tisuća raseljenih po regiji Transilvaniji, koja je nekada pripadala Austro-Ugarskoj Monarhiji. Činjenica je da upravo Mađari Rumunjima daju dodanu vrijednost u svakom smislu, što radi razine standarda života, a što radi kulture i povijesti, te u najvećem dijelu u gospodarskom i turističkom smislu. Konačno i najpoznatiji rumunjski suvenir grof Dracula potječe otuda. Dosadašnji višestruki boravci hrvatske delegacije iz Općine Breznički Hum na ovom području rezultirali su brojnim poslovnim poznanstvima i zajedničkim odrađenim europskim projektima, koji su općinama i gradovima zemalja sudionica putem eurofondova do sada već osigurali izvjesne financijske potpore. Posljednji takav europski projekt obuhvatio je sudionike 7 zemalja okupljene upravo u rumunjskom gradu Odorhieu, gdje svi govore mađarskim jezikom i gdje imate osjećaj kao da ste u obližnjoj Nagykanizsi ili Kaposvaru, a ne u čak tisuću kilometara udaljenom srcu daleke Rumunjske.
Slovaci, Nijemci, Srbi, Ukrajinci, Talijani, Mađari i Rumunji, kojima je zajednička nacionalna pripadnost Mađarskom narodu koji se nazivaju Seklerima, te Hrvati kojima jedinu poteškoću u ovom društvu predstavlja upravo poznavanje mađarskog jezika, zahvaljujući komunikaciji na engleskom jeziku godinama već sudjeluju u provođenju Bruxelleskih projekata, kojima se nastoji razmijeniti i zbližiti njihova dosadašnja iskustva, a primjere dobre prakse koristiti za povećanje životnog standarda i angažiranijeg poslovanja u modernoj Europi.
Cilj projekta „Zajednička budućnost Europe” (Common future in Europe) održanog polovicom kolovoza u središnjoj Transilvaniji obuhvatio je promišljanje prijeko potrebnih radnji za stvaranje sigurne i stabilne budućnosti, uzimajući u obzir smjer u kojem se Europa kreće. Predavanja, okrugli stolovi i debate pridonijeli su ostvarenju toga cilja. Među govornicima je bio i Csaba Aron Jakab, predsjednik Udruge privatnih poduzetnika, koji je održao prezentaciju o mogućnostima učenja i razvoja koje pruža EU.
Ova izlaganja ocrtala su kako različite zemlje vide budućnost Europe, koje korake treba poduzeti za očuvanje i daljnji razvoj EU, kroz zajedničku razmjenu ideja, zajedničko razmišljanje i suradnju. Partneri sudionici potom su potpisali izjavu o namjeri suradnje u okviru formalnog konzultativnog sastanka za daljnju dugoročnu suradnju.
- Kod mladih moramo jačati osjećaj europskog identiteta, moramo im razjasniti vrijednost europske civilizacije i temelje na kojima narodi Europe danas žele graditi svoj razvoj, a to su prije svega očuvanje načela demokracije, socijalne pravednosti i poštivanja ljudskih prava – zaključeno je na završnoj konferenciji projekta i rečeno kako se ovime omogućuje dodatni prostor građanima Europske Unije da bolje upoznaju i razumiju EU jer je bolje upoznavanje ključno da se naselja i općine osjećaju sastavnim dijelom Europe.
Sudionici projekta „Common future in Europe” bili su: Örkény Város ONKORMANYZATA i DARUSZENTMIKLOS KOZSEG ONKORMANYZATA iz Mađarske, Stadt Wörth a.d.Donau iz Njemačke, OBEC MAD i Obec Velký Biel iz Slovačke, Miasto Krasnik iz Poljske, Comune di Miglianico iz Italije, UDRUZENJE GRADJANA POKRET ZA MALE PIJACEz Srbije, OPĆINA BREZNIČKI HUM iz Hrvatske i rumunjska Općina PRIMARIA COMUNEI ULIES.
Brzi mediji